Αρχική  >  Ευρώπη  > Ευρώπη

Χωρίς να ιδρώσει η Εφές (Αναντολού Εφές - Τόφας 98-54)

543
Η Αναντολού Εφές αποκατέστησε την τάξη και επέστρεψε στην κορυφή του τούρκικου πρωταθλήματος μετά την άνετη επικράτηση με 98-54 απέναντι στην ανήμπορη να αντιδράσει Τόφας.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το πρώτο δεκάλεπτο ότι δεν είχαν διάθεση για αστεία και για να διακινδυνεύσουν το ροζ φύλλο αγώνα και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +16 (47-31). Στην επανάληψη η άμυνά τους ήταν εκπληκτική καθώς στην τρίτη περίοδο δέχθηκαν μόλις 7 πόντους και κατάφεραν να κρατήσουν τους φιλοξενούμενους πολύ χαμηλά στο σκορ. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα όλα είχαν κριθεί, ο Αταμάν έδωσε χρόνο και σε άλλους παίκτες και τελικά ήρθε η άνετη επικράτηση με το τελικό 98-54.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σιμόν και Λάρκιν με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Λαμάρ Τράις με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 47-31, 79-37, 98-54.