Αρχική  >  Ευρώπη  > Euroleague

Μην υποτιμάτε τους Βάσκους: Έγινε το πρώτο μπρέικ στην ΤΣΣΚΑ

268
ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Μπακόνια ρίχτηκαν ξανά στη μάχη του παρκέ στο Game 2 της σειράς των playoffs της Ευρωλίγκας, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν μπρέικ.

Κορυφαίος απόψε για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αναδείχτηκε ο Κόρι Χίγκινς με 15 πόντους, ενώ για τους Βάσκους ο Νταρούν Χίλιαρντ με 16 πόντους.

Μηδένα προ του τέλους μακάριζε λέει ένα ρητό και αρκετά σοφό. Ειδικά στην περίπτωση που μιλάμε για σειρά αγώνων που κρίνουν την είσοδο στα προημιτελικά μιας τέτοιας διοργάνωσης. Η Μπασκόνια σήμερα απέδειξε εμπράκτως τον λόγο που βρίσκεται στην οχτάδα. Ξεκίνησε άκρως επιθετικά και έφερε την ΤΣΣΚΑ σε δύσκολη θέση. Ακόμα και όταν στο δεύτερο δεκάλεπτο κάποια λάθη της κόστισαν, στο ημίχρονο βρέθηκε να έχει ακόμα τον πρώτο λόγο στο σκορ και να προηγείται.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης Σενγκέλια και Γκαρίνο παίρνοντας την σκυτάλη από τον Πουαριέ, άναψαν νέες… φωτιές στους γηπεδούχους. Οι ρυθμοί συνέχισαν να είναι υψηλοί και το σκοράρισμα να πέφτει… βροχή. Ο Κόρι Χίγκινς ήταν αυτός που κράταγε τα «μπόσικα» για τη ρωσική ομάδα και το έκανε με επιτυχία. Ωστόσο η Μπασκόνια είχε διαβάσει… πολύ καλύτερα τον αντίπαλό της. Ίσως να το ήθελε κιόλας περισσότερο. Πάντως ο συνδυασμός αυτός ήταν «θανατηφόρος».

Οι γηπεδούχοι φάνηκε πως είχαν αποπροσανατολιστεί και βρήκαν ξανά τον εαυτό τους στο τέλος. Με ένα σερί μείωσαν τη διαφορά από τα διψήφια. Ήταν όμως λίγο αργά. Η ομάδα του Περάσοβιτς πέτυχε αυτό που ήθελε και έφερε στα μέτρα της το παιχνίδι αλλά και τη σειρά την ίδια. Με το τελικό 68-78 πέτυχαν το 1-1 και πλέον θα δώσουν τη συνέχεια στην έδρα τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-42, 52-66, 68-78