Αρχική  >  Ευρώπη  > Euroleague

Mακάμπι Τελ Αβίβ-Ρεάλ Μαδρίτης 66-87

181
Σέρχιο Γιουλ (5/8 τρ.) και Τζέισι Κάρολ(4/5 τρ.) έκαναν εξωπραγματική εμφάνιση και η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε απο την έδρα της Μακάμπι,κάνοντας το 6/6 στη Euroleague!

Oι Μαδριλένοι επιβεβαίωσαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση,καθώς επικράτησαν 87-66 της «ομάδας του λαού» στο Τελ Αβίβ κι ανέβηκαν στο 6-0.Οι γηπεδούχοι απο την άλλη δεν μπορούσαν να σηκώσουν κεφάλι με τίποτα κι έπεσαν στο 1-5.

Μέχρι το δωδέκατο λεπτό όλα έδειχναν ότι θα δούμε ένα μεγάλο ντέρμπι με τους γηπεδούχους να είναι στο -1(19-20) αλλά κάπου εκεί ο Κάρολ άρχισε να...βομβαρδίζει απο τα 6.75(4/5 τρ. στο πρώτο ημίχρονο),την ώρα που ο Αγιόν κυριάρχησε στο «ζωγραφιστό».

Αποτέλεσμα ήταν η Ρεάλ να κάνει επιμέρους 21-2(!) και να φθάσει τη διαφορά στο +20 (41-21) στο 19' , την ώρα που η Μακάμπι πέτυχε μόλις 23 πόντους στο πρώτο μέρος!Η συγκεκριμένη επίδοση είναι η χειρότερη σε συνολικά 190 εντός έδρας ματς που έχει δώσει στη Euroleague.

Η «ομάδα του λαού» κατέβαλε την ύστατη προσπάθεια της να...επιστρέψει στη τρίτη περίοδο αλλά ο Γιούλ ύψωσε απαγορευτικό,σημειώνοντας 14 πόντους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο κι ενώ είχε μόλις 3 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα:15-18,23-41,44-66,66-87.