Αρχική  >  Ευρώπη  > Euroleague

Ιτούδης και ΤΣΣΚΑ είναι πρωταθλητές Ευρώπης

983
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι για όγδη φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια Ευρώπης. Στον τελικό της Euroleague λύγισε την πολύ μαχητική Αναντολού Εφές με σκορ 83-91.

Κορυφαίοι για τους Ρώσους ήταν οι Κόρεϊ Χίγκινς και Γουίλ Κλάιμπουρν με 20 πόντους έκαστος. Για τους Τούρκους ο Λάκριν προσπάθησε, όμως οι 29 πόντοι του δεν έφτασαν. Το ελληνικό μπασκετ μπορεί να είναι περήφανο για τον Δημήτρη Ιτούδη, που κατέκτησε την την δεύτερη μεγάλη κούπα της καριέρας του σαν head coach.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα και για τους δύο φιναλίστ. Η Εφές έδωσε γρήγορο ρυθμό στο ματς, όμως η ΤΣΣΚΑ δεν είχε κανένα πρόβλημα ν’ακολουθήσει. Μάλιστα η ομάδα του Ιτούδη είχε την τύχη να δει παίκτες όπως οι Χίγκινς, Κλάιμπουρν και Χάκετ να είναι εξαιρετικπί σ’άμυνα κι επίθεση. Η Εφές ήταν παραγωγική, όμως αμυντικά ήταν soft και το 17-24 ήταν ενδεικτικό. Μάλιστα ο Αμερικανός combo guard ήταν άχαστος (3/3τριπ., 1/1διπ., 2/2βολ.) στο πρώτο δεκάλεπτο και το 20-29 ήταν κυρίως δικό του έργο.

Στη δεύτερη περίοδο οι άμυνες ήταν πιο σκληρές κι ιδιαίτερα οι Τούρκοι έδειχναν πεισμωμένοι για να γυρίσουν τούμπα το ματς. ένα γρήγορο 5-0, άγχωσε παρωδικά τους Ρώσους. Βέβαια ο Κλάιμπουρν ήταν καυτός από την περιφέρεια, γράφοντας το 26-39. Μάλιστα οι Τούρκοι δεν έμειναν εκεί και με τον Σίμον να δίνει πολλή ενέργεια, μείωσαν σ’εφτά πόντους (34-41) χάρη στην καλή τους άμυνα. Οι Ρώσοι είχαν χάσει την συγκέντρωσή τους, έκαναν σκοτωμένες επιθέσεις και το 42-44, έφερε τον τελικό σχεδόν στην απόλυτη ισοπαλία.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είχαμε μία μάχη σώμα σώμα. Η ΤΣΣΚΑ προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ, όμως η Εφές έβρισκε τον τρόπο να μείνει βδέλλα στο σβέρκο της «αρκούδας». Βέβαια οι Ρώσοι η ευστοχία τους από την περιφέρεια (8/12) ήταν παροιμιώδης κι αυτό έκανε τη διαφορά εκείνη τι στιγμή. Μάλιστα το συγκεκριμένο ποσοστό ανέβηκε ακόμα περισσότερο και το 57-68 υπέρ της ΤΣΣΚΑ ήταν δίκαιο σκορ. Οι τυπικά γηπεδούχοι όμως με τους Μίτσιτς και Λάρκιν να μην παραδίνονται, έγραψαν το 62-68 και ο τελικός ήταν ακόμα ανοιχτός.

Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο με τους Ροντρίγκεθ και Χάκετ, όμως ο Λάρκιν είτε βολές, είτε με τρίποντα, κρατούσε σ’απόσταση αναπνοής τους Τούρκους. Ο Μπράιαντ Ντάνστον άλλαξε όλο το «ρου» της αναμέτρησης, όμως το 69-75, έδινε ψυχολογία στην ΤΣΣΚΑ. Μάλιστα οι Ρώσοι έμοιζαν πιο σίγουροι από τους αντιπάλους τους, όμως ο Μίτσιτς και η παρέα του, δεν τα παράτησαν και το 77-83, κρατούσε άπαντες σ’αγωνία. Οι βολές του Ντάνστον κι ένα τρίποντο του Λάρκιν, έκαναν τον τελικό ξανά ντέρμπι και το 81-85 ήταν ενδεικτικό. Οι βολές του Χίγκινς και μία καλή άμυνα της ΤΣΣΚΑ, έγειρα την πλάστιγγα οριστικά στους Ρώσους, που για όγδοη φρρά στην ιστορία τους, κατέκτησαν τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης με σκορ 83-91.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 42-44, 62-69, 83-91