Αρχική  >  Ευρώπη  > Euroleague

Στη ζώνη του λυκόφωτος η Φενέρ, για 5η φορά στο Final Four

150
Η Φενερμπαχτσέ παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ για 30 λεπτά, απέδρασε για δεύτερη φορά από το Κάουνας με 82-99 και προκρίθηκε για πέμπτη συνεχόμενη φορά στο Final Four της Euroleague.

Για την ομάδα του Ζοτς καταπληκτικοί ήταν οι Μοχάμεντ Άλι (25π., 5/5 τριπ., 4ασ.) και Κώστας Σλούκας (15π., 10ασ.), που θυμίζουμε έπαιζαν χωρίς τους Κάλινιτς και Λοβέρν. Για τους γηπεδούχους προσπάθησαν οι Ντέιβις (25π.) και Γουόλτερς (18π.), όμως μόνοι τους δεν μπορούσαν να κάνουν πολλά πράγματα.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μοχάμεντ Άλι ήταν καταπληκτικός με 13 πόντους και 3/3 τρίποντα, ενώ συνολικά η Φενέρ είχε 6/6 σουτ έξω από την άρκτο των 6,75. Οι Λιθουανοί ναι μεν είχαν μπει κάπως σοφτ στο ματς, όμως η αλήθεια είναι πως αγχώθηκαν, βλέποντας τους αντιπάλους τους να τα στάζουν από παντού. Οι 30 πόντοι παθητικό είναι ενδεικτικοί για την κυριαρχία των παικτών του "Ζοτς".

Η παρέα του Σλούκα συνέχισε να ευστοχεί στο ένα μεγάλο σουτ, μετά το άλλο, δείχνοντας πως δίκαια συγκαταλέγεται στα φαβορί για την Euroleague. Η Ζάλγκιρις είχε βελτιωθεί αμυντικά, ενώ ο Νέιτ Γουόλτερς και ο Αρτούρας Μιλάκνις ήταν παραγωγικοί από την περιφέρεια. Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό και το 41-49 του πρώτου ημιχρόνου ήταν σκορ, που ναι μεν μας εντυπωσίασε, αλλά σίγουρα στο δεύτερο οι άμυνες θα έσφιγγαν.

Μάλλον κάναμε λάθος, αφού η Φενέρ με μπροστάρηδες τους Άλι και Σλούκα συνέχισε να είναι σχεδόν αλάνθαστη από την περιφέρεια με 10/13 τρίποντα. Η Ζάλγκιρις δεν μπορούμε να πούμε πως δεν έπαιζε άμυνα, αλλά σε κάποια παιχνίδια η επίθεση απλά δεν πιάνεται. Κάτι τέτοιο συνέβη στο Κάουνας, όμως οι γηπεδούχοι δεν θα παρατούσαν το παιχνίδι. Το 61-72 ύστερα από 30 λεπτά, μάλλο κολάκευε τους Λιθουανούς, που ακόμα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Ο Μπράντον Ντέιβις έκανα τα πάντα για να πλησιάσει η ομάδα του το σκορ (64-720, όμως χρειαζόταν επειγόντως ανάσες και βοήθειες. Η Φενέρ είχε πολλούς άσους στο μανίκι της, ο Σλούκας οργάνωνε άψογα τους συμπαίκτες του και σιγά σιγά, όλοι είχαν συμβιβαστεί με την ιδέα της πρόκρισης των Τούρκων και του αποκλεισμού των Λιθουανών. Μάλιστα ο παίκτης που έκανε τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο ήταν ο πρώην ερυθρόλευκος Έρικ Γκριν, που πέτυχε 9 πόντους, ενώ έκανε και 3 κλεψίματα. Το τελικό 82-99 ήταν δίκαιο και η Φενερμπαχτσέ επιστρέφει στο Final Four της Euroleague με στόχο να σηκώσει τη δεύτερη κούπα της ιστορίας της.

Τα δεκάλεπτα: 16-30, 41-49, 61-72, 82-99