Αρχική  >  Ευρώπη  >  Euroleague  > Παναθηναϊκός

Η Ρεάλ συνέτριψε τον ΠΑΟ

1272
Η Ρεάλ Μαδρίτης έπαιξε σαν πρωταθλήτρια Ευρώπης και συνέτριψε τον Παναθηναϊκό με σκορ 78-63.

Ο Φακούντο Καμπάτσο τα έκανε όλα με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο Τζέφρι Τέιλορ (11π.) πέρασε εκ νέου χειροπέδες στον Καλάθη, που ήταν ο χειρότερος παίκτης των φιλοξενούμενων

Πολύ άσχημα μπήκε η ελληνική ομάδα στο παιχνίδι και γενικά η παρουσία της στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν κάκιστη. Δεν υπήρχαν αποστάσεις στην επίθεση, έγιναν πολλά λάθη στην πάσα, ενώ κι αμυντικά οι πράσινοι ήταν κάτω του μετρίου. Η Ρεάλ έκανε τα απαραίτητα στην επίθεσή της, έχοντας τον Ράντολφ σε καλή μέρα, ενώ και ο Καμπάτσο δημιούργησε ουκ ολίγα προβλήματα στην άμυνα των "πρασίνων". Το 21-8 ήταν μικρή διαφορά για τους Ισπανούς, που ήταν κυρίαρχοι στο παρκέ.

Η είσοδος του Τζέιμς Γκιστ στο παρκέ, ήταν βάλσαμο για τον Παναθηναϊκό, καθώς έδωσε πνοή κι ενέργεια. Το ίδιο έκανε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, που έβγαλε δύο καταπληκτικές άμυνες, δείχνοντας πόσο πολύτιμος είναι. Βέβαια όσο ο Καλάθης ήταν ωσεί παρών στο ματς, τόσο η Ρεάλ ένιωθε άνετα στο παρκέ. Το 35-24 το αποδείκνυε άλλωστε, η άμυνα λειτουργούσε μεν καλά, όμως επιθετικά οι πράσινοι υπολειτουργούσαν. Ξαναγράφω πως το μείον εννέα του ημιχρόνου (35-26), ήταν κολακευτικό.

Ο Κιλπάτρικ με τρίποντο μείωσε σε 35-29, όμως η Ρεάλ ήταν εξαιρετική στην επίθεση και με τον Τείλορ να κάνει τα πάντα σ'άμυνα κι επίθεση. Ο Αμερικανός είχε βγάλει εντελώς εκτός ρυθμούς τον Καλάθη, ενώ και οι υπόλοιποι παίκτες του Πιτίνδ εν έκαναν κάτι το αξιοσημείωτο. Το σκιάχτρο ονόματι Ταβάρες, φόβιζε τους πάντες, οι Ισπανοί τα έβαλαν ολα (10/20 τριπ.) και το 61-41, μάλλον μας προϊδέαζε για δύσκολο βράδυ στη Μαδρίτη.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η Ρεάλ ήταν πολύ άνετη, δεν ένιωθε απειλή από τον Παναθηναϊκό, που προσπαθούσε να παίξει μπάσκετ, όμως σήμερα το βράδυ, δεν μπορούσε. Οι πράσινοι αδίκησαν τον εαυτό τους και θα πάνε την ερχόμενη βδομάδα, να παλέψουν να ξαναφέρουν τη σειρά στη Μαδρίτη.  Το τελικό 78-63 μάλλο αδικεί τους Ισπανο΄ύς, που ήταν πολύ καλύτεροι στο Game 2 των playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 35-26, 61-41, 78-63