Αρχική  >  Ευρώπη  >  Euroleague  > Παναθηναϊκός

Επίθεση και διαιτητές τον "σκότωσαν"

280
Ο Παναθηναϊκός πήγε στην πηγή, όμως νερό δεν ήπιε.

Η Ρεάλ κράτησε αλώβητη την έδρα της, κερδίζοντας με 75-72, όμως η ελληνική ομάδα θα έχει μία ακόμα ευκαιρία για να κάνει μπρέικ την Παρασκευή το βράδυ. Ο Νικ Καλάθης ήταν συγκλονιστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως κουράστηκε στα δύο τελευταία λεπτά κι έτσι οι πράσινοι δεν πήραν το διπλό.

Η Ρεάλ μ’έναν αφιονισμένο στην αρχή Τέιλορ πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ με 14-8. Ο Παναθηναϊκός έπαιρνε σωστά τα σουτ, που του έδιναν οι γηπεδούχοι, όμως ήταν άστοχος κι αυτό του στοίχισε σ’αυτοπεποίθηση. Σίγουρα οι τρίποντες βόμβες των Τέιλορ και Φερνάντεθ, όμως οι Βουγιούκας και Λάνγκοφορντ έκλεισαν την περίοδο στο 21-17.

Η νευρικότητα και η αστοχία των δύο ομάδων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, όμως η Ρεάλ έβρισκε πιο εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Δύο τρίποντα των Κιλπάτρικ και Λεκαβίτσιους, έριξαν τη διαφορά στον πόντο, όμως οι Μαδριλένοι με τις πολλές λύσεις στον πάγκο τους, βρήκαν τον τρόπο, ελέω Καμπάτσο να κλείσουν το ημίχρονο στο συν 8 (43-35).

Δυστυχώς η ελληνική ομάδα ήταν εκτός τόπου χρόνου στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, αφού έκανε συνεχόμενα λάθη στην επίθεσή του. Η Ρεάλ με τον Τόμπκινς και τον Κοζέρ το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και το 49-35, έδειχνε πως το ματς ξέφευγε επικίνδυνα από την ελληνική ομάδα. Τελικά ο Ιωάννης Παπαπέτρου και οι Ντεσόν Τόμας με συνεχόμενα σουτ, μείωσαν τη διαφορά σε 56-50 και τα πάντα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι Πρέπελιτς και Κάρολ έδωσαν πολύ σημαντικές βοήθειες στην ομάδα τους, κόβοντας ελαφρώς τα πόδια του Παναθηναϊκού. Ευτυχώς ο Νικ Καλάθης βρήκε τον εαυτό του για δύο λεπτά κι έγινε μαέστρος για την ομάδα του. Το 64-61 ήταν δικό του έργο, όμως ακόμα χρειαζόταν πολλή δουλειά, για να έρθει το διπλό. Ο αρχηγός του ΠΑΟ ήταν απίστευτος και με νέο τρίποντο και μία ασίστ, έγινε το 64-69 και ξαφνικά το γήπεδο σίγησε. Δυστυχώς η Ρεάλ έκανε την αντεπίθεσή της κάνοντας το 71-72, με τον Παναθηναϊκό να είναι μονότονος στην επίθεση και να το πληρώνει ακριβά. Οι διαιτητές έκαναν τα γλυκά μάτια στους Ισπανούς και τελικά με το άστοχο τρίποντο του Τόμας η Ρεάλ κέρδισε με 75-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 56-50, 75-72.