Αρχική  >  Ευρώπη  >  Euroleague  > Παναθηναϊκός

Πιστός στο ραντεβού του ο ΠΑΟ, μαγικός ο Καλάθης

175
Ο πρωταθλητής Ελλάδος έκανε το καθήκον του με την Μπούντουτσνοστ, κερδίζοντας την με σκορ 87-67.

Μ' αυτό τ'αποτέλεσμα οι πράσινοι προκρίθηκαν στην οχτάδα της Euroleaguekai και θα παίξουν την πρόκριση για το Final Four της Βιτόρια με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Νικ Καλάθης έκανε triple-double (11π., 10ριμπ., 16ασ.) ήταν γι'ακόμη μια φορά το Α και Ω του συλλόγου. Oι πρωταθλητές Ελλάδος προκρίθηκαν και πλέον ψάχνουν την "εκδίκηση" με τη Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία θ'αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας στα playoff για την πρόκριση στο Final Four της Euroleague.

Αρκετά υποτονικό ήταν το παιχνίδι στην αρχή του. Η Μπούντουτσνοστ έπαιζε πολύ άνετα στην επίθεση, αφού οι "πράσινοι" δεν ήταν ενεργητικοί στην άμυνά τους. Ο Μπιτάτζε ήταν αρκετά καλός και δείχνει αυτή τη στιγμή να είναι πιο μπροστά από τον Παπαγιάννη σ'επιθετικές κινήσεις. Ο Παναθηναϊκός πάντως ύστερα από το 10-10 ανέβασε στροφές και με τον Καλάθη να μοιράζει ξανά αφειδώς ασίστ, πήρε μπρος κι αυτό έδειχνε και το σκορ (23-15). Βέβαια αυτό δεν κράτησε πάρα πολύ και η Μπούντουτσνοστ με σερί 6-0, μείωσε τη δαφορά στους δύο πόντους (23-21).

Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν πολύ μέτρια, ειδικότερα στο πικ εν ρολ των Μαυροβούνιων. Ο Μπιτάτζε είχε σήδη σκοράρει 12 πόντους, ενώ ο νεαρός Νίκολιτς έκανε ζημιά από την περιφέρεια. Το 26-26 έδειχνε πως η βραδιά δεν θα ήταν εύκολη για τον Παναθηναϊκό, αν δεν έβγαζε ενέργεια στο παρκέ. Το άγχος ήταν ζωγραφισμένο στα πρόσωπα των πρασίνων, κάτι απόλυτα φυσιολογικό, αφού το παιχνίδι έδινε πρόκριση. Αυτός που βγήκε μπροστά ήταν ο Τζέιμς, που με οχτώ συνεχόμενους πόντους, έδωσε αέρα δέκα πόντων στην ομάδα του. Μάλιστα μαζί με τον Καλάθη ήταν οι δύο κορυφαίοι παίκτες του τριφυλλιού στο πρώτο ημίχρονο και το 49-36 ήταν δικό τους έργο.

Η τρίτη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Η Μπούντουτσνοστ σούταρε ανεξήγητα πολλά τρίποντα, ο Παναθηναϊκός έπαιζε σοβαρά και το 58-41 ήταν λογικό σκορ. Βέβαια οι πράσινοι πάλι χαλάρωσαν ανεξήγητα και οι Μαυροβούνιοι δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο, αφού μ'ένα σερί 9-0, έκαναν το 58-49. Ο Παναθηναϊκός ναι μεν είχε τα ηνία του αγώνα, όμως ώρες ώρες φαινόταν πολύ απιπόλαιος στις επιθέσεις του.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχε πολύ νόημα, αφού η Μπούντουτσνοστ είχε παραδοθεί στις ορέξεις των γηπεδούχων. Αυτό δεν σημαίνει πως σταμάτησε να παίζει όμως ήταν φανερό πια δεν την ενδιέφερε πλέον η νίκη. Ο Παναθηναϊκός με τον Καλάθη να είναι καταπληκτικός πήρε το ροζ φύλο αγώνα και την πρόκριση στην οχτάδα της Euroleague με σκορ 87-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 49-36, 66-56, 87-67