Αρχική  >  Ευρώπη  >  Euroleague  > Παναθηναϊκός

Βαρύ, αλλά δίκαιο το 3-0

2158
Το Game 3 στη σειρά του Παναθηναϊκού με την Ρεάλ Μαδρίτης ήταν συναρπαστικό, με τους Ισπανούς να καθαρίζουν την υπόθεση-πρόκριση για το Final Four, αφού κέρδισαν για τρίτη συνεχόμενη φορά με 82-89.

Κορυφαίοι για τους Μαδριλένους ήταν οι Φερνάντεθ (16π.), Καμπάτσο (16π., 10 ασ.) και Ράντολφ (12π.). Για τους πράσινους συγκινητικός ήταν ο Ίαν Βουγιούκας (8π., 5ριμπ.), που ήταν όλη η front line της ομάδας του, ενώ ο Καλάθης πέτυχε 17 πόντους, έχοντας και 7 τελικές πάσες. Βαρύ το 3-0 όμως η Ρεάλ δεν ήταν για τα δόντια του ΠΑΟ.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν πιο διαβασμένοι στον αγώνα και με τους Ράντολφ και Φερνάντεθ έδωσαν ένα ρυθμό πολύ γρήγορο. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αγχωμένα, διστακτικά και ατα δυο φάιυλ του Γκιστ αποσυντόνισαν συμπαίκτες και προπονητή. Ευτυχώς ο Ματ Λοτζέσκι ήταν ζεστός και με εφτά πόντους, οδηγούσε τους πράσινους στο σκοράρισμα. Βέβαια οι Ισπανοί ήταν πολύ ζεστοί από την περιφέρεια (3/6) και το 18-24, μάλλον κολάκευε τους Μαδριλένους.

Η Ρεάλ ήταν σαφώς πιο ήρεμη από την ελληνική και πιο εύστοχη στα σουτ εντός πεδιάς. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε καλή άμυνα, όμως επιθετικά βιαζόταν πολύ και κυρίως δεν είχε ηρεμία στο παιχνίδι του. Το 25-32 ήταν σκορ που εύκολα ανατρεπόταν, όμως η εικόνα των πρασίνων δεν ήταν καλή. Ευτυχώς οι Λοτζέσκι και Παπαπάτεου ήταν εξαιρετικοί, ενώ ο Βουγιούκας κρατούσε μια front line μόνος του, αφού ο Παπαγιάννης ήταν εκτός, ενώ ο Γκιστ είχε φορτωθεί με δύο φάουλ από νωρίς. Το «βελούδινο σφυρί» ήταν στη ζώνη του λυκόφωτος κι ήταν αυτό, που έγραψε το 41-36 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι μ’ένα γρήγορο 5-0, ισοφάρισαν το παιχνίδι αναγκάζοντας τον Πιτίνο να πάρει τάιμ-άουτ, για να συνετίσει τους παίκτες του. Ευτυχώς ο Καλάθης μπήκε με μυαλό στο παρκέ και μ’ένα τρίποντο και μία ασίστ, έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του, αν και οι Τέιλορ και Φεντάντεθ κρατούσαν την βασίλισσα κοντά στο σκορ. Μάλιστα με δίποντο του Τζέισι Κάρολ το σκορ έγινε 55-58, όμως ο Λάνγκφορντ με τρίποντο έκανε το 58-58 με δέκα λεπτά ν’απομένυν για τη λήξη του Game 3.

Η Ρεάλ πέρασε μπροστά με δίποντο του Ντεκ, όμως ο Βουγιούκας έκανε ότι μπορούσε για να κρατήσει κοντά τον ΠΑΟ. Ο Έλληνας σέντερ ήταν συγκινητικός, όμως ήθελε ανάσες γι’αυτό κι αντικαταστάθηκε. Ευτυχώς οι πράσινοι στη συνέχεια ήταν εύστοχοι στις βολές, όμως έπρεπε και η άμυνα να παίξει το ρόλο της, κάτι που δυστυχώς δεν συνέβη. Ο Αγιόν έβαλε τρία συνεχόμενα καλάθια και το 68-70, πάγωσε το ΟΑΚΑ. Μάλιστα δύο σερί τρίποντα από Τέιλορ και Ράντολφ, έκανε το 72-78 και με δύο λεπτά ν’απομένουν για τη λήξη. Ο Καλάθης μείωσε σε 74-78, όμως ο Καμπάτσο με μεγάλο τρίποντο, ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι με το τελικό 82-89, να δίνει την πρόκριση στο Final Four της Βιτόρια στους Ισπανούς με σκορ 3-0 νίκες.

Τα δεκάλεπτα:18-23, 41-36, 58-58, 82-89