Αρχική  >  Ευρώπη  >  Euroleague  > Ολυμπιακός

Ξύπνησε πολύ αργά... (Ολυμπιακός-Νταρουσάφακα: 99-74)

1642
Ολοκλήρωσε και τυπικά τις υποχρεώσεις του στη φετινή Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός έπειτα και από την αναμέτρηση με την Νταρουσάφακα.

Αμήχανο το κλίμα και όχι μόνο για τους λιγοστούς φιλάθλους αλλά και για τους παίκτες. Το ματς ξεκίνησε νωχελικά αλλά μόνο για τη μία πλευρά. Η Νταρουσάφακα είχε μόνο να κερδίσει τις εντυπώσεις με ένα θετικό αποτέλεσμα και πάλεψε γι' αυτό από την αρχή ακόμη και αν δεν τα κατάφερε όπως αποδείχτηκε.

Άνοιξε το σκορ και στο πρώτο δεκάλεπτο με την ευστοχία που τη διέκρινε έφτασε έως και το συν 9 (19-28) κάνοντας πολύ καλό ξεκίνημα. Με βολές του Μάντζαρη και του ΛεΝτέι, οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν ένα μικρό βήμα, αλλά έδειχναν να μην έχουν την ενέργεια να παλέψουν. Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου το συν 11 (24-35) επιβεβαιώνει όσα λέμε. Οι Νίκολα Μιλουτίνοφ, Κώστας Παπανικολάου και Μπριάντε Ουέμπερ ήταν οι τρεις που κράταγαν τα... μπόσικα για τους Πειραιώτες.

Το παιχνίδι τους ήταν ένα και αυτό κάτω από τη ρακέτα. Το 0% στα τρίποντα για το πρώτο μέρος σίγουρα είναι ένας λόγος που ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ, βέβαια οι προσπάθειες που πήραν ήταν μόνο 4 όλες κι όλες σε σχέση με το 6/14 των φιλοξενούμενων. Ευτυχώς οι ΛεΝτέι και Μιλουτίνοφ έπαιξαν όχι μόνο καλά αλλά και έξυπνα, πήραν μερικά φάουλ, φρέναραν το ρυθμό της Νταρουσάφακα και με ένα σερί 10-0 βρέθηκαν μπροστά στο ημίχρονο (45-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα βλέμματα όλων τράβηξε ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος που σαν να "ξύπνησε" έκανε φοβερό παιχνίδι, αλλά κυρίως έβρισκε στόχο. Πέτυχε αρκετά καλάθια και ενίσχυσε σημαντικά τους συμπαίκτες του στο να ανεβάσουν "στροφές". Ο Ολυμπιακός έκανε φανταστική τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 30-12, πήρε.. παραμάζωμα τους αντιπάλους του.

Μέχρι και το τέλος η διαφορά μόνο μεγάλωνε υπέρ των Πειραιωτών. Η Νταρουσάφακα κατανόησε και η ίδια πως δεν είχε καμία ελπίδα να ειστρέψει από το συν 20 και πλέον. Ο ρυθμός λοιπόν έπεσε και ο Ντέιβιντ Μπλατ βρήκε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στον Δημήτρη Αγραβάνη αλλά και στον νεαρό Αλεξέι Πουκουσέφσκι. Ο Ολυμπιακός με αυτά και μ' αυτά έφτασε στην κατοστάρα και στη νίκη που όμως δυστυχώς για την ελληνική ομάδα δεν θα έχει κανένα απολύτως αντίκρυσμα για την φετινή της ευρωπαϊκή πορεία.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 45-44, 75-56, 99-74